Filter by location

Filter by type

Cancel or edit reservation

Open

Mezinárodní den světla

Buřty, lasery, atomy – fyzika všemi smysly

workshop

Zveme studenty VŠ fyzikálního a technického zaměření na speciální program do Oddělení tenkých vrstev a nanostruktur Fyzikálního ústavu AV ČR.

Zažijte večer vzrušující praktické fyziky až na dřeň hmoty bez sáhodlouhých odborných přednášek, zato se spoustou experimentů odhalujících krásy nanosvěta. Čtyři hodiny, které mohou nasměrovat vaši budoucnost. Ve Fyzikálním ústavu (FZU) uvidíte nejen špičkové vědecké přístroje, ale hlavně se dozvíte a vyzkoušíte si, jak se s nimi doopravdy pracuje a co a proč se s nimi zkoumá. Čeká vás opravdová věda – měření se skenovacím elektronovým mikroskopem (SEM), mikroskopem atomárních sil (AFM) a Ramanovým spektrometrem. Pomocí praktických experimentů odhalíte mikrostrukturu, chemické složení a elektrické vlastnosti fotonických krystalů, nanodiamantů coby nadějných biosenzorů, či křemíkových nanodrátků a perovskitů pro účinnější fotovoltaické systémy. V závěru večera zjistíte, že bez těchto materiálů už dále nemůžete být. Představíme vám proto i možnosti dlouhodobé spolupráce s FZU (bakalářské, diplomové a doktorské práce v oblasti nanovědy a perspektivní pracovní místa).

Program se skládá ze tří bloků věnovaných fyzice vědecké, které doplní v přestávkových blocích fyzika nevážná (ale neméně zábavná :) ), a to zejména pokusy s tekutým dusíkem (uděláme si zmrzlinu), fascinující fyzikální barvy a hlavně diskuze nad čímkoli zajímavým, případně i nezajímavým. Pokud počasí dovolí, opečeme si ke společnému bádání špekáčky. Pokud bude počasí proti, budou utopenci.

Akce má omezenou kapacitu 20 osob! Pokud se plánujete zúčastnit, přihlašte se prosím na: kricek@fzu.cz

Sraz účastníků proběhne v 17:30 na vrátnici objektu.

Venue:
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. Cukrovarnická 10/112 162 00 Praha 6
Show map