Filter by location

Filter by type

Cancel or edit reservation

Open

Den otevřených dveří: Cukrovarnická

Historická procházka areálem FZÚ v Cukrovarnické

excursion

Víte, že celá ulice Cukrovarnická se jmenuje podle budov Fyzikálního ústavu? Před téměř sto lety totiž byly postaveny pro Výzkumný ústav cukrovarnický. V případě hezkého počasí nabízíme krátkou procházku areálem památkově chráněných budov ve stylu art deco a seznámení s historií Fyzikálního ústavu (cca 60 minut).

Venue:
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. Cukrovarnická 10/112 162 00 Praha 6
Show map
Date and time RemarkFree placesEvent
Saturday 07-Nov 14.30–15.3060 / 60Register

Mikroskopy a pokusy

excursion

Baví tě pozorování světelným mikroskopem? A co podívat se pomocí mikroskopu elektronového? Z hlediska rozlišení jde o přestup z krajského přeboru do zvětšovací ligy mistrů! Zaměříme se na pozorování neuvěřitelných detailů objektů z běžného i vědeckého světa. Zjistíte, proč elektrony "vidí" víc, ale jen černobíle. Ukážeme si, jak umí rastrovací mikroskop pozorovat atomy a molekuly, dokonce s nimi hýbat. Čeká tě i hravá fyzika – levitace magnetu, neviditelnost, dočkáme se i nějakého výbuchu :)

Exkurze trvá cca 60 minut a je vhodný pro žáky první a druhého stupně ZŠ i středoškoláky (úroveň výkladu bude uzpůsobena znalostem skupiny). Rezervace míst nutná. Součástí jsou následující témata:

 • Skrytý půvab nanosvěta
  Baví tě pozorovat objekty světelným mikroskopem? A co sestoupit do ještě o tři řády vyšších zvětšení a podívat se na vzorky v mikroskopu elektronovém? Z hlediska rozlišení zažiješ přestup z krajského přeboru do zvětšovací ligy mistrů! V rámci exkurze se zaměříme na pozorování neuvěřitelných detailů obyčejných i neobyčejných předmětů z běžného i vědeckého světa. Při tom si vysvětlíme, proč elektrony "vidí" víc a jak je možné, že svět pozorovaný elektrony je jen černobílý.
 • Rastrovací mikroskopie: oko do světa atomů a molekul
  Rastrovací mikroskopie umožňuje nejen zobrazovat jednotlivé atomy či molekuly na povrchu pevné látky, ale také s nimi cíleně pohybovat nebo zkoumat jejich vlastnosti. Vynález rastrovacích mikroskopů, oceněný v roce 1986 Nobelovou cenou za fyziku, byl jedním z rozhodujících impulsů pro nástup éry Nanotechnologií. V rámci prohlídky představíme základní principy rastrovacích mikroskopů, ukážeme, jak vypadají atomy nebo molekuly a představíme současné trendy a využití v různých vědních oblastech.
 • Hravá fyzika
  I s jednoduchými věcmi lze ve fyzikálních laboratořích zažít překvapení, jak názorně předvádíme v pokusech s levitací magnetu založené na supravodivosti, s LEDkou v neobvyklých situacích, s neviditelností, které lze dosáhnout i v kuchyni, s rozptylem a rozkladem světla okolo nás a v řadě dalších situací. Samozřejmě, žádné takové představení by nebylo úplné bez nějakého toho výbuchu (i toho se dočkáme).
Venue:
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. Cukrovarnická 10/112 162 00 Praha 6
Show map
Date and time RemarkFree placesEvent
Thursday 05-Nov 09.30–10.3030 / 30Register
Thursday 05-Nov 11.00–12.0030 / 30Register
Thursday 05-Nov 13.00–14.0030 / 30Register
Friday 06-Nov 09.30–10.3030 / 30Register
Friday 06-Nov 11.00–12.0030 / 30Register
Friday 06-Nov 13.00–14.0030 / 30Register

Poznejte fyziku zblízka

excursion

Čeká vás hodina plná objevů – v památkově chráněné historické budově se seznámíte s tou nejmodernější vědou ve čtyřech laboratořích. Víte, jak vypadá krystal cukru nebo jak se připravují magnetické polovodiče, nejúčinnější solární články nebo modré diody a k čemu to vlastně všechno je? Jak co nejlépe využít odpadní teplo z aut nebo jak fungují superrychlé maglevy? Přijďte poznat svět vědy.

Exkurze trvá cca 60 minut je určena pro zájemce o fyziku a výzkum ve FZU od SŠ a starší. Část okruhu může proběhnout pouze v anglickém jazyce. Součástí jsou následující témata:

 • Rentgenová analýza
  Během exkurze si prohlédnete laboratoř RTG práškové difrakční analýzy. Na jednoduchých příkladech se seznámite s principem difrakčních metod a jejich možných aplikací. Nejprve si pomocí laseru předvedeme difrakci na 1D a 2D mřížce. Pak si představíme difrakci na 3D mřížce. Součástí exkurze bude také ukázka měření na reálných vzorcích. Podíváte se, jak jednoduše lze studovat fázové složení vzorku a kinetiku fázové přeměny látek za vyšších teplot. Rentgenová strukturní analýza se používá ke zjištění poloh jednotlivých atomů v krystalech pomocí difrakce rentgenového záření na krystalové mřížce. Ke sběru difrakčních dat slouží rentgenové difraktometry. V rámci prohlídky bude předveden moderní rentgenový difraktometr Gemini pro sběr difrakčních dat na monokrystalech, vysvětlen princip jeho činnosti a způsob zpracování naměřených dat. Bude provedena strukturní analýza krystalu cukru (sacharózy) a nakreslena jeho atomární struktura.
 • Termoelektrická konverze tepla v elektřinu
  V rámci cíleného i základního výzkumu se intenzivně zabýváme materiálovými a termodynamickými aspekty konverze tepelné v elektrickou energii prostřednictvím termoelektrických materiálů. Podílíme se na vývoji nových termoelektrických materiálů, ale řešíme i optimalizaci implementace již dostupných termoelektrických modulů do tepelných obvodů. Cílem tohoto komplexního výzkumu je tak především využití odpadního tepla produkovaného např. spalovacími motory či průmyslovými procesy, přičemž materiálové zaměření je soustředěno na vysokoteplotní aplikace. Po teoretickém úvodu do problematiky představíme jak vlastní výrobu termoelektrických keramik včetně termoelektrických charakterizačních metod, tak i ukážeme na příkladu aktivního termoelektrického generátoru aplikační možnosti.
 • Technologie, kterou nobelisté připravovali modré diody
  Uvidíte dvě technologické aparatury umožňující přípravu polovodičových nanostruktur metodou epitaxe z organokovových sloučenin. Tyto struktury na bázi nitridů jsou základem různých součástek: LED diod, polovodičových laserů, detektorů, scintilátorů, rekordně účinných solárních článků, vysokofrekvenčních tranzistorů atp. Budete moci porovnat moderní, nově instalované a přes 30 let staré zařízení od stejné firmy. Dozvíte se o principu luminiscence a vyzkoušíme si, jak různé materiály i naše polovodičové struktury svítí

 

Venue:
Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. Cukrovarnická 10/112 162 00 Praha 6
Show map
Date and time RemarkFree placesEvent
Thursday 05-Nov 10.00–11.0030 / 30Register
Thursday 05-Nov 11.30–12.3030 / 30Register
Thursday 05-Nov 13.30–14.3030 / 30Register
Friday 06-Nov 10.00–11.0030 / 30Register
Friday 06-Nov 11.30–12.3030 / 30Register
Friday 06-Nov 13.30–14.3030 / 30Register